ACTT10-800CQ
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACTT10-800CQ
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Mfr : WeEn Semiconductors
Supplier Device Package : TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.2 V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 90A, 99A
Package / Case : TO-220-3
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 55 mA
Base Product Number : ACTT10
Triac Type : Standard
Description : TRIAC 800V 10A TO-220AB
Contact Now
TRIAC Standard 800 V 10 A Through Hole TO-220AB