L601E5RP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
L601E5RP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tape & Reel (TR)
Voltage - Off State : 600 V
Series : -
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-92
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -65°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 16.7A, 20A
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 10 mA
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Description : TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Contact Now
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Through Hole TO-92