MCD132-16IO1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCD132-16IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 130 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : Y4
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4750A, 5080A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : MCD132
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MOD THYRISTOR/DIODE 1600V Y4-M6
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 300 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y4