MCC255-16IO1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MCC255-16IO1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 250 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 450 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Y1-CU
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 9000A, 9600A
Current - Hold (Ih) (Max) : 150 mA
Base Product Number : MCC255
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y1-CU
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 450 A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Y1-CU